Mata do sushi – co warto o niej wiedzieć?

Trudno sobie wyobrazić prawdziwe, japońskie sushi, bez… maty do sushi. W związku z tym, że oferta produktów w naszym sklepie poszerzyła się ostatnio o produkty związane z tym flagowym, japońskim daniem, dziś kilka słów na temat tego produktu.

Jak wykonana jest mata do sushi?

Integralną częścią tej maty są oczywiście połączone ze sobą, charakterystyczne pałeczki bambusowe. Ciekawostką niech będzie fakt, że są one przecięte wpół. Dzięki temu, można je z łatwo owinąć wokół zawartości sushi. Tak, jak robią to rodzimy Japończycy.

Zdrowie to podstawa!

Mata do sushi, która jest sprzedawana w naszym sklepie, jest naturalnie antybakteryjna. Dzięki temu, przechowywana w niej żywność jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia. Chcemy również zaznaczyć, że takie same właściwości ma tylko… oryginalna mata do sushi, dystrybuowana w Japonii. Dzięki temu, nasi Klienci mają pewność, że stawiamy na oryginalne i sprawdzone rozwiązania.

Zanim przygotujesz sushi…

Klasyczna mata do sushi, przed nałożeniem pozostałych składników tego typowego, japońskiego dania, powinna być skutecznie owinięta folią spożywczą. Zabieg ten stosuje się w celu dodatkowego zabezpieczenia i uszczelnienia maty. W ten sposób, chronimy zawartość sushi przed wypadnięciem na zewnątrz.

Wszystkie nasze maty do sushi posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i oryginalności. Dzięki temu nasi Klienci mogą być pewni, że dostarczamy im najlepsze rozwiązania. Przygotowane za ich pomocą sushi, będzie z pewnością smaczne i zdrowe.

Więcej dowiesz się na: http://www.kuchnieorientu.pl/kategoria-produktu/home/przybory-kuchenne/inne-przybory-kuchenne/mata-do-sushi/