Jakie są cechy dobrego obrus?

Choć dla wielu osób wydaje się to sprawą oczywistą, to jednak wybranie odpowiedniego rodzaju obrusa jest niezwykle skomplikowanym zadaniem. Nie wystarczy tylko poprawnie zmierzyć jego wymiarów pod kątem posiadanego stołu. Trzeba oprócz tego wziąć pod uwagę wiele innych czynników, które przełożą się na to, jak dobrze prezentować się będzie zastawiony, elegancki stół.

Materiał wykonania

Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy dany obrus jest dobrej jakości i nadaje się na eleganckie przyjęcie, jest jakość jego wykonania, czyli użyty materiał. Na rynku znaleźć można obrusy poliestrowe, wiskozowe, bawełniane, czy też koronkowe. Z całą pewnością nie poleca się na elegancie przyjęcie obrusów poliestrowych. Pomimo tego, że ładnie się one układają, to jednak są dość śliskie, co mogłoby generować problemy. Podobnie sprawa się ma z obrusem wiskozowym, który również jest stosunkowo śliski, a dodatkowo ma tendencje do wchłaniania zapachów. Idealny obrus na stół wykonany jest z bawełny. Jest nie tylko bardzo ładny i miękki, dzięki czemu bardzo dobrze układa się na stole, lecz także jest trwały i wytrzymały. Jego jedyną wadą jest trudność związana z usuwaniem z niego plam.

Obrus na domowy stół

Oczywiście obrusy używane są także w warunkach całkowicie domowych i nie muszą wcale być położne na eleganckim stole na przyjęciu. W domu natomiast liczą się zupełnie inne cechy. Tu ważny jest przede wszystkim ładny i domowy charakter każdego obrusa. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się np. obrusy szydełkowe, które idealnie wpasują się w rustykalne wykończenie wnętrza salonu, lub też obrusy haftowane, które idealnie wręcz będą oddawany elegancki i klasyczny styl domowy, które tak często jest ostatnimi czasy zapominany kosztem nowoczesnego, pozbawionego całkowicie obrusów stylu industrialnego.
Jeśli chce się mieć natomiast obrus w jadalni, poleca się wybranie takiego, który będzie charakteryzował się przede wszystkim walorami użytkowymi. Najważniejszą zaletą będzie na pewno plamo odporność.